• 18 sierpnia, 2021
  • -

Stolik kawowy to jeden z tych mebli, którego nie powinno zabraknąć w żadnym salonie. Czym kierować się przy wyborze wspomnianego elementu wyposażenia? Jak dobrać go do pozostałych komponentów wystroju? Poznaj odpowiedzi na przywołane pytania i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.

Po co stolik kawowy w salonie? Jakie funkcje pełni we wnętrzu?

Stolik kawowy pełni w pokoju dziennym szereg niezwykle ważnych funkcji. Służy do serwowania kawy herbaty, owoców bądź drobnych przekąsek. Można na nim postawić kilka świec zapachowych albo wazon wypełniony kwiatami. Tak zaaranżowany mebel będzie już nie tylko użytkowym elementem wyposażenia salonu, ale również jego ozdobą. Co więcej, odpowiednio dobrany model pozwoli Ci stworzyć w salonie harmonijną strefę relaksu. Wystarczy zestawić go z fotelem, narożnikiem lub kanapą.

Jaki stolik kawowy do salonu kupić?

Wybierając stolik kawowy do salonu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Duże znaczenie mają takie aspekty jak na przykład:

  • Wielkość mebla – za duży egzemplarz przytłoczy wnętrze i zdominuje aranżację. Natomiast model o zbyt małych gabarytach „zginie” pośród pozostałych komponentów wystroju. Gdzie zatem szukać kompromisu? Dobrą wskazówką jest rozmiar sofy, narożnika lub kompletu wypoczynkowego.
  • Wysokość modelu – optymalna wartość wspomnianego parametru powinna wynosić od 40 do 55 cm. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Przestrzeganie przywołanej zasady sprawi, że łatwiej Ci będzie odłożyć na blat książkę, czasopismo lub inny przedmiot.

Gdzie ustawić stolik kawowy?

Blisko czy daleko od kanapy? A może w zupełnie innym miejscu? Przyjmuje się, że odległość między stolikiem kawowym a kompletem wypoczynkowym nie powinna być mniejsza niż 45 centymetrów. W przeciwnym razie dostęp do poszczególnych mebli będzie utrudniony, a wypoczynek przy „małej czarnej” niezbyt komfortowy.

Stolik kawowy a styl wnętrza

Duże zainteresowanie budzą obecnie drewniane stoliki kawowe. Cechuje je duża uniwersalność. Pasują do wielu różnych stylów urządzania wnętrz – poczynając od rustykalnego i skandynawskiego, poprzez industrialny, a na minimalistycznym kończąc. Ważne, by wszystkie elementy wystroju salonu stanowiły jedną, spójną całość pod względem estetycznym.

Jak widać stolik kawowy to ważny element aranżacji salonu, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do funkcji użytkowej. Wybierając odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, a także materiał, z jakiego został wykonany.