Żywica epoksydowa kiedyś wykorzystywana jedynie w przemyśle, dzisiaj cieszy się coraz większą popularnością w przestrzeniach mieszkalnych i ogrodzie. Używana jest zarówno do malowania ścian, schodów wejściowych, drewnianych ogrodzeń czy bram garażowych, jak i do tworzenia oryginalnych posadzek i designerskich mebli, takich jak stoły, które sprawdzą się w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Co to jest żywica epoksydowa? Dlaczego warto się zdecydować na stoły z żywicy?

Żywica epoksydowa – co to takiego?

Pod pojęciem żywicy epoksydowej kryje się jedno bądź dwuskładnikowa masa syntetyczna, która służy do impregnowania, klejenia oraz laminowania metalowych, betonowych lub drewnianych powierzchni. Początkowo żywica mająca konsystencję gęstego płynu, w trakcie zaistniałych procesów sieciowania, utwardza się, stając się wytrzymałym tworzywem sztucznym, które nie jest podatne na temperaturę i nacisk.

Zwykle żywica epoksydowa jest złożona z organicznych związków chemicznych z grupy fenoli, które występują w roślinach bądź z polifenoli i utwardzacza. Niezależnie od rodzaju stosowanej żywicy, w jej składzie można również wyróżnić takie dodatki, jak barwniki bądź rozcieńczalniki.

Żywica epoksydowa do mebli

Wykorzystanie przy produkcji mebli żywicy do drewna to nowoczesne rozwiązanie meblarskie, które wzbudza ogromne zainteresowanie wśród klientów. Wodoodporny i niepodatny na uszkodzenia produkt sprawdzi się doskonale, jako jedna z ostatnich warstw zabezpieczających drewniane elementy umeblowania.

Żywica epoksydowa jest najczęściej używana podczas wykonywania stołów jadalnych, stolików kawowych czy blatów kuchennych, ponieważ dzięki doskonałym właściwościom, pozwala uzyskać niezwykle wytrzymałe i niewrażliwe na działanie cieczy i zarysowania meble, które dodatkowo przykuwają wzrok.

Krystaliczna żywica fantastycznie eksponuje naturalne piękno drewna, kryjąca stwarza ciekawą powierzchnię, barwiona natomiast nadaje stolikom nietuzinkowego charakteru.

Stoły z żywicy – wysoka jakość i nowoczesne rozwiązanie

Nowoczesne aranżacje wnętrz charakteryzują się intrygującymi rozwiązaniami konceptualnymi, minimalizmem oraz oszczędnością zdobień. Nic, więc dziwnego, że stoły z żywicy zachwycają designem i funkcjonalnością, stwarzając niesamowity klimat w każdym pomieszczeniu, w których się znajdą.

Wspaniałe właściwości masy syntetycznej sprawiają, że blaty i stoliki pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz przede wszystkim użytkową. Meble są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak: zarysowania, uderzenia, ścieranie, a także na wilgoć, substancje chemiczne i wysoką temperaturę. Ponadto ich czyszczenie jest bardzo proste i nie wymaga stosowania specjalnych preparatów.

Twarda żywica zabezpiecza również stoły przed intensywnym użytkowaniem, dzięki czemu osoby decydujące się na zakup takich mebli, mogą się cieszyć się z ich eksploatowania przez bardzo długi czas.

Podsumowanie

Stoły z żywicy to bardzo modny element wyposażenia wnętrz. Wszystko za sprawą ich trwałości, praktyczności oraz możliwości uzyskania nowoczesnych i stylowych wzorów, które wpiszą się idealnie w każdą przestrzeń mieszkalną. Osoby, które poszukują oryginalnych, a jednocześnie funkcjonalnych mebli, powinny rozważyć zakup modeli wykończonych żywicą epoksydową.